نکات خرید و استفاده از دریل بتن کن

نکات خرید و استفاده از دریل بتن کن

دریل بتن کن چیست؟

هرچند اسم دریل بتن کن ابزاری بسیار قدرتمند، مقاوم و آسیب ناپذیر را در ذهن تداعی می کند، در واقعیت دریل های بتن کن هم مانند سایر ابزار آلات ممکن است خراب شوند. با این حال تجربه ثابت کرده است که؛ در بسیاری موارد خرابی دریل بتن کن نه به علت شرایط کیفی محصول بلکه به خاطر رعایت نکردن برخی نکات در خرید، استفاده و نگهداری از آن است.

 از ویژگی های بارز این سری از ابزار ها، می توان به سنگین و بسیار قدرتمند بودن آنها اشاره نمود که برای تخریب انواع سطوح غیر فلزی، دیوارها و سازه ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی دیگر بتن کن ابزاری قدرتمند به منظور تخریب دیوارها به شمار می آید که از ارکان آن دسته از مشاغل که با عملیات ساخت و ساز سروکار دارند، می باشد .

 انواع بتن کن:

دریل های بتن کن به دو گروه بتن کن چهار شیار و پنج شیار تقسیم می شوند. دریل بتن کن پنج شیار دارای مته گیر و تجهیز شده به سیستم SDS MAX می باشد که دارای قدرت فراوانی است که این سیستم مکمل سیستم اتصال چهارشیار SDS Plus می باشد. دستگاه های بتن کن پنج شیار توانایی وارد کردن ضربه های بسیار قدرت مند و قوی در حین تخریب و حفاری را دارا هستند و اغلب آنها دارای سیستم میرایی لرزش AVS)) هستند که این ساز و کار باعث دفع لرزش می شود. سیستم ابزار گیر این دستگاه عموما، شش گوش (HEX) می باشد.

سیستم مته گیر  SDS MAX  برای سخت ترین و سنگین ترین عملیات سوراخکاری و کنده کاری ارائه شده است. اگر کار شما عملیات تخریب و کندن بتن های سنگین است. قطعا SDS MAX  بهترین گزینه پیش روی شماست چرا که نسبت به سیستم SDS Plus  دارای قدرت بیشتری است.

در هنگام انتخاب و خرید ابزار مهم ترین عاملی که باید به آن توجه شود، کاربردی است که از آن ابزار انتظار دارید. در مورد دریل های بتن کن توجه به این نکته ضروری است که بیشتر توان و کارایی ابزار بر سوراخکاری تمرکز دارد، هر چند ممکن است توان تخریب کاری های سبک را نیز داشته باشد.

نکات ایمنی هنگام کار با دریل بتن کن :

کابل های برق دریل بتن کن معمولا بزرگ هستند و می توانند بین دست پا گیر کنند و مورد خطر باشند، بنابراین هنگام کار باید به این موضوع دقت داشته باشید.

قبل از کار با بتن کن ، فیوزی را که برای برق آن می خواهید مورد استفاده قرار دهید را به محافظ برق مجهز کنید تا در صورت مشکل به سرعت برق دستگاه قطع شود و به دستگاه آسیبی نرسد.

به منظور ایمنی حفاظت از چشم هایتان،هنگام کار با بتن حتما از عینک استفاده کنید.

برای کنترل بهتر و مطمئن تر دستگاه هنگام استفاده ، هر دو دسته اصلی و دسته جلویی را نگه دارید.

در زمان کار با دریل بتن کن پاهای خود را اندازه عرض شانه هایتان باز کنید تا بتوانید تعادل و تسلط بیشتری روی دستگاه داشته باشید.

قبل از شروع کار وجود لوله آب، گاز و کابل برق را در منطقه ی حفاری بررسی کنید.

 نکات نگهداری دستگاه بتن کن:

  • دریل بتن کن بیشتر به جهت سوراخ کاری ساخته شده اند ، اما میتوان عملیات های تخریب سبک را نیز با آنها انجام داد.
  • اگر صرفا نیاز به یک مخرب ( تخریب کننده ) دارید ، بهتره به جای دریل بتن کن ، از چکش تخریب استفاده کنید.
  • حتماً سایز مناسبی که با کار شما تناسب دارد ، انتخاب کنید.
  • حین کار با دریل بتن کن حدودا هر ۱۰ دقیقه دستگاه را خاموش کنید و به مدت ۲ تا ۳ دقیقه به آن استراحت بدهید. موتور محرکاین دریل ها آرمیچری است و در کاربری طولانی مدت داغ میشود؛ این امر میتواند به قطعات داخلی دریل آسیب برساند.
  • به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی نباید به دریل بتن کن روغن یا گریس اضافه شود.
  • سرویس کاری و رسیدگی به دستگاه را به افراد متخصص بسپارید؛ معمولا پس از هر ۱۱۰ تا ۱۲۰ ساعت کار باید دریل بتن کن را برای سرویس دوره ای به نمایندگی ارجاع دهید. سرویس های دوره ای شامل تعویض گریس و شستشوی کامل به همراه تعویض کلیه اورینگ ها و پکینگ های مهم می باشند که نقش بسیار مهمی دراثربخشی دستگاه و عمر طولانی تر آن را دارند.
  • بعد از۱۰۰ تا ۱۲۰ ساعت کار ، زمان سرویس دستگاه میرسد.
sajede hedayatian
ارسال دیدگاه